Przy prawidłowym utrzymaniu i użytkowaniu, sprzęt do masowego wykańczania może być bardzo przyjazny dla użytkownika.

9 błędów podczas procesu obróbki powierzchniCzasami operatorzy mogą wejść w zwyczaj włączania urządzenia i ignorowania prostych zasad obsługi i konserwacji, co w konsekwencji pogarsza proces obróbki. Poznanie tych 9 najczęstszych błędów oraz unikanie ich pomoże Ci w pełni wykorzystać swój sprzęt:

  1. Operatorzy pozwalają na obniżenie poziomu mediów, często w celu zaoszczędzenia pieniędzy lub jednorazowej obróbki większej ilości detali. Zmienia to proporcje obrabianych elementów w stosunku do ilości kształtek i może wpływać na czasy procesu, zdolność rozładowywania, może powodować uszkodzenia komponentów oraz może spowodować, że wymagane wykończenie nie będzie osiągalne.
  2. Małe media nie są usuwane z miski i regularnie sprawdzane. Gdy tak się stanie, małe kształtki będą wpadać do detali, zmieniając działanie i czasy procesu. Mogą również dostać się do kanalizacji i zablokować ją.
  3. Nie używają wystarczającej ilości środków wspomagających (lub w ogóle ich nie używają!). Podczas gdy ich zamiarem może być chęć zaoszczędzenia pieniędzy, w rzeczywistości działają na szkodę. Media przestają być czyszczone (co jest częścią pracy środka wspomagającego), w wyniku czego kształtki stają się szkliste (tzn. gładkie), co czyni je nieskutecznymi.
  4. Operatorzy nie sprawdzają okresowo spustów i w rezultacie niewymiarowe media mogą blokować otwory drenażowe. Podnosi to poziom wody, co z kolei wpływa na zdolność procesu i może spowodować, że pożądane wykończenie nie zostanie osiągnięte. Ostatecznie odpływ może zostać całkowicie zablokowany, powodując zalanie maszyny.
  5. Włożyli zbyt wiele elementów do maszyny. Zgodnie z punktem 1. może to spowodować uszkodzenia elementów konstrukcyjnych, uwięzienie pod ekranami (jeśli są zainstalowane) i zatrzymać ruch mediów, powodując, że obrabiane elementy po prostu odbijają się od siebie. W przypadku masowego wykańczania istnieją wskaźniki procesu do zaobserwowania, a gdy użytkownicy przekraczają je, zazwyczaj stwierdzają, że więcej jest faktycznie mniej!
  6. Zapomnienie o ponownej ocenie pracy maszyny po jej odłączeniu od zasilania. Często maszyny są podłączone do odwróconych biegunów i jako takie działają „do tyłu”. Zaleca się, aby zawsze sprawdzać u producenta maszyny, czy została ona poprawnie zainstalowana.
  7. Nie zadają sobie trudu sprawdzenia powłoki wewnętrznej maszyny. Kiedy powłoka się zużywa, powoduje utratę ruchu i napędu. Co gorsza, jeśli to zostanie całkowicie zignorowane, kształtki ścierne będą powodowały ścieranie się stali i mogą w końcu powodować dziury.
  8. Nie dokumentują i nie kontrolują procesu. Mentalność „po prostu wrzucaj rzeczy” może istnieć, a ponieważ warunki operacyjne zmieniają się ostatecznie, nikt nie ma pojęcia, co robić i dlaczego. Zwrot „jak to zawsze robiliśmy” przeważa i w rezultacie wykończenie, które produkują, jest często znacznie poniżej tego, co jest możliwe do osiągnięcia.
  9. Nie kontrolują warunków początkowych obrabianych detali. Parametry robocze maszyny są określane na podstawie stanu początkowego detali. Jeśli coś się zmieni, proces musi zostać poddany ponownej ewaluacji. Używanie maszyny jest jak pieczenie ciasta – wszystko, co musisz zrobić, to przestrzegać przepisu. Zmień składniki, a możesz mieć niemiłą niespodziankę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.