by

Szybkość kontroli jakości warunkuje czasy cyklu maszyny do obróbki strumieniowo ściernej kęsów. Koncepcja urządzenia oferuje doskonałą efektywność w poborze energii.

Dla swojego klienta Buderus Edestahl GmbH, firma Rösler stworzyła specjalnie zaprojektowany system obróbki strumieniowo ściernej RKL 12-37/300. Urządzenie umożliwia przepustowość 60 metrów/min (197 ft/min) przy jakości powierzchni SA 2,5 i w porównaniu z innymi systemami dostępnymi na rynku oferuje znaczące oszczędności w zużyciu energii i w zakresie kosztów konserwacji.

Po obróbce kęsów ze stali nierdzewnej o przekroju 300 x 300 mm (11,8 X 11,8 cala) są one następnie poddawane testom ultrasonograficznym wykrywającym mikropęknięcia. Czas cyklu takiej inspekcji był podstawowym czynnikiem dla szybkości cyklu procesu 60 metrów/min (197 ft/min). Dodatkowo, po zakończeniu procesu obróbki strumieniowo ściernej, jakość powierzchni kęsów o wadze między 750 kg i 5 ton z powierzchnią w stanie rdzy w klasie A lub B, musi być zgodna z normą SA 2,5. Zgodnie z tymi wymogami, firma Rösler opracowała dedykowany projekt systemu obróbki strumieniowo ściernej, który we wszystkich aspektach technicznych był pierwszorzędny w porównaniu z tym co zaoferowała konkurencja i był także doskonale wpasowany w ograniczoną przestrzeń z wieloma filarami i podtrzymującymi słupami.

Dwie komory śrutujące – mniejsza konsumpcja energii i mniejsze zużycie

System obróbki dla firmy Buderus Edelstahl jest wyposażony w dwie komory śrutujące pracujące zupełnie niezależnie jedna od drugiej. Ich obudowy wykonane są z odpornej na ścieranie stali manganowej i dodatkowo są połączone z łatwo wymiennymi zachodzącymi na siebie płytami z manganowej stali. Każda komora posiada sześć trwałych i wysokowydajnych turbin firmy Rösler zamontowanych pionowo wokół obudowy komory. Pozycjonowanie turbin jest określone przy pomocy symulacji 3D, co gwarantuje optymalne rezultaty czyszczenia dla wszystkich wielkości kęsów. Różne programy obróbki z ich parametrami pracy znajdują się w panelu sterowania procesem i są wybierane automatycznie. Koncepcja dwukomorowa pozwala klientowi na obróbkę kęsów o przekroju 150 x 150 mm (5,9 cali) – około 70% produkcji w jednej komorze z sześcioma turbinami. Większe kęsy przechodzą przez drugą komorę, która rozpoznaje większe wymiary i automatycznie uruchamia się.

W porównaniu do konwencjonalnych urządzeń do obróbki strumieniowo ściernej, które dla takiej aplikacji pracują 12 turbinami, rozwiązanie firmy Rösler to nie tylko mniejsze zużycie sprzętu ale także mniejsza konsumpcja energii oraz medium śrutującego.
Moc napędowa zredukowana z 45 do 37 kW – mniej konserwacji – oszczędności
kosztów procesu 170 000,00 Euro/rok

Innym istotnym technicznie elementem są turbiny. Konwencjonalne typy turbin muszą mieć energię do zasilania 45 kW, aby wykonać z sukcesem proces czyszczenie strumieniem ściernym. Dzięki zastosowaniu w systemie RKL trwałych turbin typu Gamma 520 firmy Rösler, moc zainstalowana na turbinę może być zredukowana do 37 kW. Głównym powodem większej wydajności tych bezkonkurencyjnych turbin jest wklęsły kształt łopatek wyrzucających, pozwalający na większą szybkość wyrzucania i odpowiednio większą przepustowość medium śrutującego. Ta cecha jest powodem albo krótszego czasu cyklu pracy, albo znacznie mniejszej konsumpcji energii. Z uwagi na fakt, że w tych turbinach łopatki są wykonane z węglika, mają 16-sto krotnie dłuższy okres między serwisami, co drastycznie zmniejsza wymagania czasowe w zakresie konserwacji. Końcowym efektem są znacząco mniejsze koszty konserwacji i stosunkowo większa dostępność urządzeń.

Rösler GmbH jest liderem na międzynarodowym rynku w produkcji urządzeń do wykańczania powierzchni, do obróbki strumieniowo ściernej, systemów malarskich oraz linii do konserwacji i ochrony, jak również w zakresie procesów technologicznych do racjonalnego wykańczania powierzchni (gratowanie, usuwanie zgorzeliny, usuwanie masy formierskiej, polerowanie, szlifowanie….) z metalu i innych materiałów. Oprócz fabryk niemieckich w Untermerzbach i Bad Staffelstein, Grupa Rösler posiada oddziały w Wielkiej Brytanii, we Francji, we Włoszech, w Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Chinach, Indiach, Brazylii Południowej Afryce i USA.