by Filip Kapela Filip Kapela Brak komentarzy

Niezależnie od tego, czy jest to proces polerowania, gratowania, szlifowania lub czyszczenia, dostępne są odpowiednie media. Wybór kształtek może początkowo wydawać się skomplikowany, ponieważ dostępnych jest ponad 1700 różnych mediów i środków. Dlatego próby technologiczne mają istotne znaczenie. Oto trzy kwestie, o których warto pomyśleć przy wyborze właściwych kształtek:

  • Materiał, z jakiego zrobiony jest detal
  • Czas przetwarzania i przepustowość detali
  • Koszt

Materiał, z jakiego zrobiony jest detal

Materiał twojego detalu, jego twardość powierzchni i pożądane wykończenie będą dyktować wybór mediów. Na przykład element o bardziej miękkim podłożu wymaga bardziej delikatnego podejścia niż twardszy materiał.

W przypadku bardziej miękkich komponentów, na ogół wymagane będzie mniej ścierny i mniej mechaniczny nacisk. Na przykład zbyt duży nacisk mechaniczny na powierzchnię aluminium może negatywnie wpływać na powierzchnię. W takim przypadku najbardziej odpowiednie byłyby plastikowe, lekkie kształtki.

W przypadku twardszych materiałów składowych można zastosować więcej nacisku, ponieważ twardsze powierzchnie wymagają więcej wkładu, aby osiągnąć planowany cel. Zarówno media plastikowe, jak i ceramiczne mogą wywierać dodatkowy nacisk na twardsze podłoża, zwiększając amplitudę i ruch w maszynie wibracyjnej, wybierając głębszą miskę lub korytko lub kombinację obu.

Czas przetwarzania i przepustowość detali

Twój czas przetwarzania jest bardzo zależny od warunków początkowych powierzchni twojego elementu i pożądanego wykończenia powierzchni. Ostatecznie to równowaga między kosztem a procesem zapewnia rentowność. Jednak dopóki nie zostanie przeprowadzona i zarejestrowana próba technologiczna, nie można mówić o jakichkolwiek korzyściach ekonomicznych wynikających z zastosowanego procesu i środków technologicznych. Wszystkie te korzyści zależą od zrozumienia procesu i czasu.

Przepustowość detali zależy od następujących elementów:

  • typ mediów
  • rozmiar mediów
  • kształt mediów
  • chemiczne środki wspomagające
  • materiał detalu
  • stan detalu przed obróbką
  • pożądane wykończenie powierzchni

Rozważania te określają przepustowość detali. Jednak ekonomia napędza każdy projekt, a próby będą decydować o przepustowości i rentowności.

Koszt

dobór kształtek do obróbki wibrościernejNa rynku dostępnych jest wiele mediów na różnych poziomach cenowych. Niektórzy dostawcy są tylko dostawcami mediów, podczas gdy inni są producentami i dystrybutorami. Łatwo jest kupić najtańsze kształtki, które zazwyczaj w pewnym stopniu spełniają swoją funkcję, ale wydajność jest w tym przypadku narażona na niepowodzenie. Zasadniczo dostawcy mediów i związków zapewniają bardzo wąski zakres opcji i rozmiarów, minimalną liczbę kształtów, wykonanych z mniej pożądanych materiałów składowych. Cena znajduje odzwierciedlenie w tej ubogiej ofercie i materiałach, z których są wykonane. Tylko producenci, którzy są zaangażowani w technologię powierzchni, z ogólnoświatowymi badaniami, rozwojem i urządzeniami produkcyjnymi, mogą zaoferować tę różnicę. Jakość słusznie zwykle kosztuje nieco więcej, ale szerszy zysk Klienta pod względem wydajności i uzyskiwania lepszych wyników ma w dłuższej perspektywie znacznie większą wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.