Niezależnie od tego, czy jest to proces polerowania, gratowania, szlifowania lub czyszczenia, dostępne są odpowiednie media. Wybór kształtek może początkowo wydawać się skomplikowany, ponieważ dostępnych jest ponad 1700 różnych mediów i środków. Dlatego próby technologiczne mają istotne znaczenie. Oto trzy kwestie, o których warto pomyśleć przy wyborze właściwych kształtek:

  • Materiał, z jakiego zrobiony jest detal
  • Czas przetwarzania i przepustowość detali
  • Koszt

Materiał, z jakiego zrobiony jest detal

Materiał twojego detalu, jego twardość powierzchni i pożądane wykończenie będą dyktować wybór mediów. Na przykład element o bardziej miękkim podłożu wymaga bardziej delikatnego podejścia niż twardszy materiał.

W przypadku bardziej miękkich komponentów, na ogół wymagane będzie mniej ścierny i mniej mechaniczny nacisk. Na przykład zbyt duży nacisk mechaniczny na powierzchnię aluminium może negatywnie wpływać na powierzchnię. W takim przypadku najbardziej odpowiednie byłyby plastikowe, lekkie kształtki.

W przypadku twardszych materiałów składowych można zastosować więcej nacisku, ponieważ twardsze powierzchnie wymagają więcej wkładu, aby osiągnąć planowany cel. Zarówno media plastikowe, jak i ceramiczne mogą wywierać dodatkowy nacisk na twardsze podłoża, zwiększając amplitudę i ruch w maszynie wibracyjnej, wybierając głębszą miskę lub korytko lub kombinację obu.

Czas przetwarzania i przepustowość detali

Twój czas przetwarzania jest bardzo zależny od warunków początkowych powierzchni twojego elementu i pożądanego wykończenia powierzchni. Ostatecznie to równowaga między kosztem a procesem zapewnia rentowność. Jednak dopóki nie zostanie przeprowadzona i zarejestrowana próba technologiczna, nie można mówić o jakichkolwiek korzyściach ekonomicznych wynikających z zastosowanego procesu i środków technologicznych. Wszystkie te korzyści zależą od zrozumienia procesu i czasu.

Przepustowość detali zależy od następujących elementów:

  • typ mediów
  • rozmiar mediów
  • kształt mediów
  • chemiczne środki wspomagające
  • materiał detalu
  • stan detalu przed obróbką
  • pożądane wykończenie powierzchni

Rozważania te określają przepustowość detali. Jednak ekonomia napędza każdy projekt, a próby będą decydować o przepustowości i rentowności.

Koszt

dobór kształtek do obróbki wibrościernejNa rynku dostępnych jest wiele mediów na różnych poziomach cenowych. Niektórzy dostawcy są tylko dostawcami mediów, podczas gdy inni są producentami i dystrybutorami. Łatwo jest kupić najtańsze kształtki, które zazwyczaj w pewnym stopniu spełniają swoją funkcję, ale wydajność jest w tym przypadku narażona na niepowodzenie. Zasadniczo dostawcy mediów i związków zapewniają bardzo wąski zakres opcji i rozmiarów, minimalną liczbę kształtów, wykonanych z mniej pożądanych materiałów składowych. Cena znajduje odzwierciedlenie w tej ubogiej ofercie i materiałach, z których są wykonane. Tylko producenci, którzy są zaangażowani w technologię powierzchni, z ogólnoświatowymi badaniami, rozwojem i urządzeniami produkcyjnymi, mogą zaoferować tę różnicę. Jakość słusznie zwykle kosztuje nieco więcej, ale szerszy zysk Klienta pod względem wydajności i uzyskiwania lepszych wyników ma w dłuższej perspektywie znacznie większą wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.