Gratowanie jest formą obróbki powierzchniowej, polegającą na oczyszczeniu krawędzi gratowanego przedmiotu i wyszlifowania ich w celu usunięcia zadziorów i innych pozostałości tworzywa. Proces ten jest niezwykle istotny ze względu na bezpieczeństwo osób, a także trwałość innych maszyn i urządzeń, wchodzących w zależności technologiczne z danym przedmiotem. Pozbycie się zadziorów z metalu równocześnie zagwarantuje dobrą pracę zamontowanego elementu.
Proces gratowania może mieć różną formę. Jesteśmy dystrybutorem maszyn i technologii, które zapewniają pełną obróbkę danej powierzchni, niezależnie od wybranej metody.


Gratowanie wibracyjne
Nazwa polerowania i wygładzania krawędzi – gratowania wzięła się od zwyczajowej nazwy pozostałych nierówności czyli gratów.
Maszynami używanymi do gratowania są wibratory. W zależności od wielkości elementów przeznaczonych do gratowania, rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń:
Kołowe urządzenia do gratowania wibracyjnego służą do wygładzania krawędzi większości drobnych elementów, natomiast korytowe – to maszyny, które nadają się do obróbki dużych części, niemieszczących się w nawet największym wibratorze kołowym.
Działanie maszyny polega na umieszczeniu w zbiorniku odpowiedniego ścierniwa i wprawienia go w ruch drgający oraz obrotowy. Dodatkowym składnikiem jest dodatek płynu. Umieszczone detale w zbiorniku będą razem ze ścierniwem równomiernie się przesuwać.
Zastosowanie maszyn do gratowania wibracyjnego
Maszyny gratujące najczęściej stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym do wygładzania wyprodukowanych części, w jubilerstwie, gdzie delikatność i precyzja jest pożądana, w branży lotniczej, a także medycznej.