Śrutowanie to wyspecjalizowany proces wykańczania powierzchni, w którym małe metalowe (lub mineralne) kulki, zwane strumieniami ściernymi, są wyrzucane na powierzchnię obrabianego przedmiotu z niewiarygodnie dużymi prędkościami, w zakresie od 61 do 244 metrów na sekundę. Proces ten daje pożądany efekt wykończenia powierzchni.

śrutowanieŚrutowanie może pomóc w oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni, odkamienianiu, usuwaniu ostrych krawędzi, odpryskiwaniu i kulkowaniu.

Elementy procesu śrutowania obejmują śrutownicę, surowe i wykończone elementy, kształtki do śrutowania, pyły i inne produkty dodatkowe.

Typy śrutownic

Dwa najpopularniejsze typy śrutownic to śrutownice turbinowe i oczyszczarki.

Oczyszczarki turbinowe

Oczyszczarki turbinowe to najpotężniejsze maszyny na rynku. Są idealne do dużych objętości masowych części lub do obróbki dużych, ciężkich części. Zasada techniczna opiera się na wykorzystaniu turbin strzałowych, które są obrotowym kołem wyposażonym w łopatki wyrzucające, które zbierają i wyrzucają kształtki z prędkością do 107 metrów na sekundę na powierzchnię roboczą. Zobacz film poniżej, aby uzyskać graficzny opis procesu.

Oczyszczanie powietrzem

Oczyszczanie powietrzem wykorzystuje sprężone powietrze do przyspieszania strumieniowego śrutowania przez dysze na obrabianym przedmiocie. Oczyszczanie pneumatyczne jest wysoce wszechstronne i może zapewnić bardzo łagodne lub bardzo agresywne śrutowanie, w zależności od potrzeb.

Wysoce wyspecjalizowanym typem oczyszczania powietrzem jest obróbka strumieniowo-ścierna na mokro. W procesie tym kształtki są mieszane z wodą w celu wytworzenia „zawiesiny” podmuchowej, która jest następnie podawana przez dyszę za pomocą sprężonego powietrza. Wydmuchiwanie na mokro jest wyjątkowe, ponieważ praktycznie eliminuje kurz i zapewnia piękne matowe wykończenie. Proces ten jest idealny do delikatnych, kruchych części.

Śrutowanie – rodzaje obrabianych elementów

Śrutowanie może być użyte do wykończenia różnych części, od małych części ważących zaledwie kilka gram do dużych części ważących do 230 000 kilogramów. Metal jest najczęstszym rodzajem obrabianego przedmiotu, ale śrutowanie może być również stosowane na obrabianych przedmiotach wykonanych z kamienia, plastiku lub nawet drewna.

Istnieje bardzo wiele części, które można poddać temu procesowi, ale powszechne zastosowania obejmują elementy konstrukcyjne ze stali, lotnicze i samochodowe, implanty ortopedyczne, koła zębate, obudowy pomp, korpusy zaworów, odlewy, śruby, nity i wiele innych.

Kształtki do śrutowania

Kiedy piaskowanie przychodzi na myśl, wiele osób wciąż myśli o piasku, jednak ten materiał został zastąpiony przez szeroki wybór metalowych i mineralnych mediów. Oto cztery najpopularniejsze typy:

  • Kształtki metalowe – stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium, cynk.
  • Media na bazie minerałów – tlenek glinu, węglik krzemu, kulki szklane, ceramiczne, itp.
  • Media z tworzyw sztucznych – poliamid, duroplast, akryl, melamina, mocznik, nylon.
  • Organiczne media – granulat z kolby kukurydzy, łupiny orzecha włoskiego.

Niezależnie od potrzeb w zakresie śrutowania, możesz liczyć na Rӧsler Metal Finishing, który pomoże ci znaleźć lepszy sposób. Skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić Twoje wyzwania przemysłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.