by Filip Kapela Filip Kapela Brak komentarzy

Obróbka masowa w pigułce

Proces obróbki masowej, często pomijany w procesie produkcyjnym, może pomóc w zwiększeniu wartości na wiele sposobów. Obróbka masowa może zredukować lub wyeliminować ręczne etapy procesu, poprawić jego spójność, zwiększyć przepustowość, ograniczyć pracę ręczną i więcej.

obróbka masowaInżynierowie produkcji lub procesu w zakładzie produkcyjnym nie muszą być ekspertami, którzy znają wszystkie najnowsze szczegóły i techniki procesu wykańczania. Muszą jednak dobrze rozumieć podstawowe procesy wykańczania masowego, które można zastosować.

Obróbka masowa to metoda wykańczania powierzchni, w której części są gratowane, wygładzane, polerowane lub czyszczone za pomocą kształtek (bębnowanie lub wibracje), związków (mydło wykończeniowe) i specjalistycznego sprzętu.

Przykłady urządzeń do wykańczania masy obejmują:

Ważne jest zrozumienie, jak znaczące są różne elementy procesu, tj. maszyna, kształtki, środki wspomagające, woda i obrabiane detale oraz że wszystkie oddziałują i wpływają na pożądane wykończenie części. Każda z tych składowych ma sama w sobie wiele parametrów, które trzeba dostosować.

Inżynier, który jest odpowiedzialny i poczuwa się do dbania o środowisko i zasoby naturalne, musi również zastanowić się, jak zminimalizować zużycie wody i właściwie obchodzić się z odpadami z procesu. (Zobacz nasz poprzedni wpis na temat zalet wirówki, aby uzyskać więcej informacji.)

Znaczenie prób

Obróbka masowa to przede wszystkim technologia prób i błędów. Podczas gdy wiedza i doświadczenie są pomocne, kluczowe jest również poleganie na zaufanym dostawcy, który jest skłonny poświęcić czas i wysiłek potrzebny do znalezienia konkretnej odpowiedzi dla Twoich potrzeb.

Zaleca się współpracę z dostawcą, który ma sprawdzony system do rozwiązywania problemów związanych z wykończeniem powierzchni. Pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie konkretnego zadania wykańczającego poprzez wypełnienie ankiety aplikacji we wczesnych etapach rozwoju procesu w odniesieniu do procesu, początkowego stanu obrabianego przedmiotu, pożądanego rezultatu, jak również ograniczenia czasowe i przestrzenne oraz inne względy. Zrozumienie wymagań klienta jest niezbędne.

Po zebraniu wystarczającej ilości informacji przeprowadza się próbę na detalach. Jeśli próba zakończy się sukcesem, istnieje duże prawdopodobieństwo osiągnięcia udanej aplikacji. Jeśli próba nie zakończyła się sukcesem, wprowadza się modyfikacje, a badanie powtarza się tyle razy, ile potrzeba, aby uzyskać optymalne wyniki. Prawie wszystkie projekty wymagają szeroko zakrojonych prób w celu określenia optymalnego procesu wykańczania.

Rodzaje detali

Przychodzące lub surowe części mogą być tak małe jak kilka centymetrów i ważące kilka gram (np. małe nity, podkładki i elementy zegarka na rękę) o długości nawet 6 metrów i wadze do 1600 kilogramów (np. elementy skrzydła samolotu lub przekładnie turbiny wiatrowej).

Materiały, które można obrabiać w sposób masowy, są w większości metalowe, ale również mogą być plastikowe, gumowe, ceramiczne, z kamienia naturalnego, a nawet części z drewna.

Procesy masowego wykańczania powierzchni można znaleźć w prawie każdej branży, takiej jak motoryzacyjna, medyczna, lotnicza, jubilerska, spożywcza i farmaceutyczna.

Procesy produkcyjne, które korzystają z masowego wykończenia, są tak różnorodne, jak branże, w których ta technologia służy. Tłoczenie, odlewanie, cięcie laserowe, produkcja dodatków, drukowanie 3D, spiekanie laserowe, sproszkowane metale, obróbka skrawaniem, odlewanie, odlewanie metali i formowanie wtryskowe to tylko niektóre przykłady.

Środki technologiczne

Kształtki (media do szlifowania, środki do polerowania, itp.) są składnikiem procesu, który faktycznie wykonuje pracę, ocierając się o detal. Kształtki są zwykle wykonane z ceramiki lub tworzywa sztucznego i zawierają materiał ścierny. Ich skład, rozmiar i kształt  pozwala na tysiące różnych kombinacji w celu optymalizacji mediów dla określonego procesu.

Woda jest często pomijana, a jest kluczowym składnikiem masowego procesu obróbki. Woda służy jako chłodziwo, zapobiega tworzeniu się pyłu, rozprowadza środki wspomagające (chemię) i usuwa z procesu odpady (drobiny kształtek, drobiny metalu i oleje).

Środki wspomagające (mydło, chemia) rozpuszcza chłodziwa, oleje i smary, utrzymuje media w czystości oraz chroni wykończone części przed korozją i utlenianiem.

Maszyna dostarcza energię do procesu i łączy wszystkie pozostałe elementy w kontrolowany sposób. System kontrolny umożliwia ścisłą kontrolę i monitorowanie procesów. Parametry, takie jak prędkości silnika, ustawienia ciężaru, ilości załadowanych części i mediów, szybkość przepływu wody i środków wspomagających, czasy przetwarzania i interwały konserwacyjne mogą być uwzględnione w sterowaniu, aby zapewnić powtarzalne i spójne procesy.

Sprzęt może być tak prosty jak pojedynczy i ręcznie obsługiwany wibrator kołowy lub tak kompleksowy jak w pełni automatyczna linia składająca się z wielu systemów.

Zgodnie z naszą dewizą “Finding a Better Way”, Rӧsler bierze pod uwagę wszystkie możliwości.  Oferujemy doświadczoną inżynierię wykończeniową i całą gamę sprzętu do obróbki masowej oraz materiały eksploatacyjne (kształtki i środki wspomagające), aby zapewnić optymalizację całego procesu.

Niezależnie od Twoich potrzeb technologicznych, zawsze możesz liczyć na firmę Rӧsler, która pomoże Ci znaleźć lepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami już dziś.

by Filip Kapela Filip Kapela Brak komentarzy

Recykling wód potechnologicznych

Techniki masowego wykańczania są często stosowane do równomiernego przygotowania i wykończenia obrabianych elementów, ale środki i płyny stosowane do usuwania drobin i innych zanieczyszczeń z obrabianych elementów muszą być traktowane tak, aby zapewnić powtarzalne zastosowanie procesu.

centryfugiOczyszczanie i / lub recykling ścieków powstających w procesie masowego wykańczania są łatwo osiągalne dzięki technologii wirówki i stwarza możliwości bycia bardziej przyjaznym dla środowiska i oszczędzania pieniędzy w postaci zmniejszonej pracy i materiałów (środki czyszczące i związki).

Technologia centryfug oferuje oszczędność kosztów i środowiska

Jak działają wirówki

W wirówce materiały odpadowe, w tym media i drobiny metalu, często określa się jako ścieki. Oczyszczony ściek wypływa bezpośrednio z układu wykańczającego powierzchnię do wirówki grawitacyjnie lub jest transportowany za pomocą stacji podnoszącej (pompy). Większe cząsteczki stałe nie mogą przedostać się do zbiornika głównego dzięki zamontowanemu filtrowi, co zapobiega jego zatykaniu i uszkodzeniu kolejnych pomp.

Urządzenie mieszające w zbiorniku utrzymuje stałe cząstki w zawiesinie. Wydajna, niewymagająca konserwacji pompa membranowa transportuje odcieki ze zbiornika zbiorczego do obrotowego bębna wirówki. Prędkość obrotowa do 3000 obrotów na minutę oddziela ciecz od fazy stałej: podczas gdy cząstki stałe zawarte w ściekach są osadzane na ściance bębna jako osad, oczyszczona woda procesowa jest zbierana przez dyszę i transportowana (“poddana recyklingowi”) z powrotem do masowego wykończenia lub innego systemu.

Okresowo oczyszczona woda procesowa jest gromadzona w czystym zbiorniku wody, a następnie wpompowana do systemu końcowego. Szlam ma zazwyczaj resztkową zawartość wody około 20 procent. Może on być łatwo usunięty z systemu przez kosz poliuretanowy, który jest wkładany do obrotowego bębna.

Korzyści z recyklingu

Systemy recyklingu Rosler mogą być podłączone do praktycznie dowolnej maszyny do wykańczania powierzchni. Większość masowych procesów wykańczających, takich jak stępianie ostrych krawędzi, szlifowanie, zaokrąglanie lub polerowanie, uważa się za procesy mokre. Woda i środki czyszczące (związki) są nośnikami do usuwania mediów i drobin metalu.

Niezależnie od branży, wirówki oferują korzyści w zakresie recyklingu poprzez oddzielenie zanieczyszczeń od płynów procesowych wielokrotnego użytku i umożliwienie sprzętowi ich ponowne wykorzystanie. Te przyjazne dla środowiska, zamknięte operacje mogą przynieść nawet do 95 procent oszczędności wody i środków wspomagających. Bez separacji i recyklingu, środki i woda musiałyby być uzupełniane z każdą partią detali, co powodowałoby wzrost kosztów w postaci zużycia środków chemicznych i wody.

Recykling wody technologicznej pozwala również zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie ilości ścieków i opłat za utylizację. Odprowadzanie wody musi być zgodne z ogólnie przyjętymi przepisami. W zależności od specyfiki procesu, w tym pierwotnego stanu obrabianego przedmiotu, zastosowanych związków i usuwanych zanieczyszczeń, koszt inwestycji w wirówkę może zapewnić oszczędność kosztów w stosunku do nadmiernego oczyszczania ścieków.

Opcje automatyzacji

Wiele systemów cyrkulacji wody procesowej może być dostosowanych do dowolnego zastosowania wykańczającego powierzchnię. Dostępne są pół- i całkowicie automatyczne systemy odśrodkowe.

Wirówki półautomatyczne zapewniają doskonałe rezultaty czyszczenia w konfiguracji “plug and play”. Ich kompaktowa, zajmująca mało miejsca konstrukcja pozwala również na łatwe umieszczanie w pobliżu maszyn do obróbki. Oczyszczoną ciecz zbiera się i przenosi do sąsiedniego zbiornika czystej wody lub bezpośrednio do maszyn przetwórczych. Ruchome ramy podstawy są również dostępne, aby umożliwić oczyszczanie zanieczyszczonych cieczy przemysłowych z maszyn w różnych lokalizacjach.

W tych projektach szlam musi być usuwany z naczynia ręcznie. Często przypominający glinę garncarską, osad należy usunąć zgodnie ze specyfikacjami producenta i usunąć jako odpad.

W pełni zautomatyzowane wirówki oferują więcej opcji ułatwiających konserwację w przypadku aplikacji z dużymi objętościami wody i osadu, w których ręczne usuwanie osadu nie jest możliwe. Zależnie od producenta i wybranych opcji, wirówki te mogą zawierać napędzany zębatym nożem obiegowym, który stale obraca się w obrotowym bębnie lub nieruchomym nożu, który porusza się w wolno obracającym się bębnie do szlamu bez nakładania jakiegokolwiek obciążenia na łożyska bębna.

W obu przypadkach w pełni automatyczne wirówki nie wymagają ręcznego usuwania szlamu, jak w modelach półautomatycznych.

Niemal każdy proces wykańczania powierzchni może skorzystać z integracji z wirówką.

Oszczędności kosztów można uzyskać na wiele sposobów, od wyeliminowania konieczności stosowania materiałów filtracyjnych do zwiększonego czasu przestoju maszyny w wyniku mniejszej liczby wymian płynów procesowych. Możliwość ponownego wykorzystania płynów procesowych zmniejsza również koszty utylizacji chemicznej i pomaga spełniać miejskie normy środowiskowe. Minimalna interwencja operatora skutkuje obniżeniem kosztów pracy, a także oszczędności kosztów wynikających z wyeliminowania innych przestarzałych technik ściekowych.

by Filip Kapela Filip Kapela Brak komentarzy

Technologie obróbki powierzchni nadają wartość detalom po procesie dokładnego wykrawania

Poprzez wykrawanie dokładne (fine-blanking) można uzyskać płaską powierzchnię oraz charakterystyczne krawędzie cięcia, niepowstające w trakcie konwencjonalnych procesów tłoczenia i kucia, a którym wykończenie powierzchni może nadać dodatkową wartość.

Read more