Techniki masowego wykańczania są często stosowane do równomiernego przygotowania i wykończenia obrabianych elementów, ale środki i płyny stosowane do usuwania drobin i innych zanieczyszczeń z obrabianych elementów muszą być traktowane tak, aby zapewnić powtarzalne zastosowanie procesu.

centryfugiOczyszczanie i / lub recykling ścieków powstających w procesie masowego wykańczania są łatwo osiągalne dzięki technologii wirówki i stwarza możliwości bycia bardziej przyjaznym dla środowiska i oszczędzania pieniędzy w postaci zmniejszonej pracy i materiałów (środki czyszczące i związki).

Technologia centryfug oferuje oszczędność kosztów i środowiska

Jak działają wirówki

W wirówce materiały odpadowe, w tym media i drobiny metalu, często określa się jako ścieki. Oczyszczony ściek wypływa bezpośrednio z układu wykańczającego powierzchnię do wirówki grawitacyjnie lub jest transportowany za pomocą stacji podnoszącej (pompy). Większe cząsteczki stałe nie mogą przedostać się do zbiornika głównego dzięki zamontowanemu filtrowi, co zapobiega jego zatykaniu i uszkodzeniu kolejnych pomp.

Urządzenie mieszające w zbiorniku utrzymuje stałe cząstki w zawiesinie. Wydajna, niewymagająca konserwacji pompa membranowa transportuje odcieki ze zbiornika zbiorczego do obrotowego bębna wirówki. Prędkość obrotowa do 3000 obrotów na minutę oddziela ciecz od fazy stałej: podczas gdy cząstki stałe zawarte w ściekach są osadzane na ściance bębna jako osad, oczyszczona woda procesowa jest zbierana przez dyszę i transportowana („poddana recyklingowi”) z powrotem do masowego wykończenia lub innego systemu.

Okresowo oczyszczona woda procesowa jest gromadzona w czystym zbiorniku wody, a następnie wpompowana do systemu końcowego. Szlam ma zazwyczaj resztkową zawartość wody około 20 procent. Może on być łatwo usunięty z systemu przez kosz poliuretanowy, który jest wkładany do obrotowego bębna.

Korzyści z recyklingu

Systemy recyklingu Rosler mogą być podłączone do praktycznie dowolnej maszyny do wykańczania powierzchni. Większość masowych procesów wykańczających, takich jak stępianie ostrych krawędzi, szlifowanie, zaokrąglanie lub polerowanie, uważa się za procesy mokre. Woda i środki czyszczące (związki) są nośnikami do usuwania mediów i drobin metalu.

Niezależnie od branży, wirówki oferują korzyści w zakresie recyklingu poprzez oddzielenie zanieczyszczeń od płynów procesowych wielokrotnego użytku i umożliwienie sprzętowi ich ponowne wykorzystanie. Te przyjazne dla środowiska, zamknięte operacje mogą przynieść nawet do 95 procent oszczędności wody i środków wspomagających. Bez separacji i recyklingu, środki i woda musiałyby być uzupełniane z każdą partią detali, co powodowałoby wzrost kosztów w postaci zużycia środków chemicznych i wody.

Recykling wody technologicznej pozwala również zaoszczędzić pieniądze poprzez zmniejszenie ilości ścieków i opłat za utylizację. Odprowadzanie wody musi być zgodne z ogólnie przyjętymi przepisami. W zależności od specyfiki procesu, w tym pierwotnego stanu obrabianego przedmiotu, zastosowanych związków i usuwanych zanieczyszczeń, koszt inwestycji w wirówkę może zapewnić oszczędność kosztów w stosunku do nadmiernego oczyszczania ścieków.

Opcje automatyzacji

Wiele systemów cyrkulacji wody procesowej może być dostosowanych do dowolnego zastosowania wykańczającego powierzchnię. Dostępne są pół- i całkowicie automatyczne systemy odśrodkowe.

Wirówki półautomatyczne zapewniają doskonałe rezultaty czyszczenia w konfiguracji „plug and play”. Ich kompaktowa, zajmująca mało miejsca konstrukcja pozwala również na łatwe umieszczanie w pobliżu maszyn do obróbki. Oczyszczoną ciecz zbiera się i przenosi do sąsiedniego zbiornika czystej wody lub bezpośrednio do maszyn przetwórczych. Ruchome ramy podstawy są również dostępne, aby umożliwić oczyszczanie zanieczyszczonych cieczy przemysłowych z maszyn w różnych lokalizacjach.

W tych projektach szlam musi być usuwany z naczynia ręcznie. Często przypominający glinę garncarską, osad należy usunąć zgodnie ze specyfikacjami producenta i usunąć jako odpad.

W pełni zautomatyzowane wirówki oferują więcej opcji ułatwiających konserwację w przypadku aplikacji z dużymi objętościami wody i osadu, w których ręczne usuwanie osadu nie jest możliwe. Zależnie od producenta i wybranych opcji, wirówki te mogą zawierać napędzany zębatym nożem obiegowym, który stale obraca się w obrotowym bębnie lub nieruchomym nożu, który porusza się w wolno obracającym się bębnie do szlamu bez nakładania jakiegokolwiek obciążenia na łożyska bębna.

W obu przypadkach w pełni automatyczne wirówki nie wymagają ręcznego usuwania szlamu, jak w modelach półautomatycznych.

Niemal każdy proces wykańczania powierzchni może skorzystać z integracji z wirówką.

Oszczędności kosztów można uzyskać na wiele sposobów, od wyeliminowania konieczności stosowania materiałów filtracyjnych do zwiększonego czasu przestoju maszyny w wyniku mniejszej liczby wymian płynów procesowych. Możliwość ponownego wykorzystania płynów procesowych zmniejsza również koszty utylizacji chemicznej i pomaga spełniać miejskie normy środowiskowe. Minimalna interwencja operatora skutkuje obniżeniem kosztów pracy, a także oszczędności kosztów wynikających z wyeliminowania innych przestarzałych technik ściekowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.