Proces obróbki masowej, często pomijany w procesie produkcyjnym, może pomóc w zwiększeniu wartości na wiele sposobów. Obróbka masowa może zredukować lub wyeliminować ręczne etapy procesu, poprawić jego spójność, zwiększyć przepustowość, ograniczyć pracę ręczną i więcej.

obróbka masowaInżynierowie produkcji lub procesu w zakładzie produkcyjnym nie muszą być ekspertami, którzy znają wszystkie najnowsze szczegóły i techniki procesu wykańczania. Muszą jednak dobrze rozumieć podstawowe procesy wykańczania masowego, które można zastosować.

Obróbka masowa to metoda wykańczania powierzchni, w której części są gratowane, wygładzane, polerowane lub czyszczone za pomocą kształtek (bębnowanie lub wibracje), związków (mydło wykończeniowe) i specjalistycznego sprzętu.

Przykłady urządzeń do wykańczania masy obejmują:

Ważne jest zrozumienie, jak znaczące są różne elementy procesu, tj. maszyna, kształtki, środki wspomagające, woda i obrabiane detale oraz że wszystkie oddziałują i wpływają na pożądane wykończenie części. Każda z tych składowych ma sama w sobie wiele parametrów, które trzeba dostosować.

Inżynier, który jest odpowiedzialny i poczuwa się do dbania o środowisko i zasoby naturalne, musi również zastanowić się, jak zminimalizować zużycie wody i właściwie obchodzić się z odpadami z procesu. (Zobacz nasz poprzedni wpis na temat zalet wirówki, aby uzyskać więcej informacji.)

Znaczenie prób

Obróbka masowa to przede wszystkim technologia prób i błędów. Podczas gdy wiedza i doświadczenie są pomocne, kluczowe jest również poleganie na zaufanym dostawcy, który jest skłonny poświęcić czas i wysiłek potrzebny do znalezienia konkretnej odpowiedzi dla Twoich potrzeb.

Zaleca się współpracę z dostawcą, który ma sprawdzony system do rozwiązywania problemów związanych z wykończeniem powierzchni. Pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie konkretnego zadania wykańczającego poprzez wypełnienie ankiety aplikacji we wczesnych etapach rozwoju procesu w odniesieniu do procesu, początkowego stanu obrabianego przedmiotu, pożądanego rezultatu, jak również ograniczenia czasowe i przestrzenne oraz inne względy. Zrozumienie wymagań klienta jest niezbędne.

Po zebraniu wystarczającej ilości informacji przeprowadza się próbę na detalach. Jeśli próba zakończy się sukcesem, istnieje duże prawdopodobieństwo osiągnięcia udanej aplikacji. Jeśli próba nie zakończyła się sukcesem, wprowadza się modyfikacje, a badanie powtarza się tyle razy, ile potrzeba, aby uzyskać optymalne wyniki. Prawie wszystkie projekty wymagają szeroko zakrojonych prób w celu określenia optymalnego procesu wykańczania.

Rodzaje detali

Przychodzące lub surowe części mogą być tak małe jak kilka centymetrów i ważące kilka gram (np. małe nity, podkładki i elementy zegarka na rękę) o długości nawet 6 metrów i wadze do 1600 kilogramów (np. elementy skrzydła samolotu lub przekładnie turbiny wiatrowej).

Materiały, które można obrabiać w sposób masowy, są w większości metalowe, ale również mogą być plastikowe, gumowe, ceramiczne, z kamienia naturalnego, a nawet części z drewna.

Procesy masowego wykańczania powierzchni można znaleźć w prawie każdej branży, takiej jak motoryzacyjna, medyczna, lotnicza, jubilerska, spożywcza i farmaceutyczna.

Procesy produkcyjne, które korzystają z masowego wykończenia, są tak różnorodne, jak branże, w których ta technologia służy. Tłoczenie, odlewanie, cięcie laserowe, produkcja dodatków, drukowanie 3D, spiekanie laserowe, sproszkowane metale, obróbka skrawaniem, odlewanie, odlewanie metali i formowanie wtryskowe to tylko niektóre przykłady.

Środki technologiczne

Kształtki (media do szlifowania, środki do polerowania, itp.) są składnikiem procesu, który faktycznie wykonuje pracę, ocierając się o detal. Kształtki są zwykle wykonane z ceramiki lub tworzywa sztucznego i zawierają materiał ścierny. Ich skład, rozmiar i kształt  pozwala na tysiące różnych kombinacji w celu optymalizacji mediów dla określonego procesu.

Woda jest często pomijana, a jest kluczowym składnikiem masowego procesu obróbki. Woda służy jako chłodziwo, zapobiega tworzeniu się pyłu, rozprowadza środki wspomagające (chemię) i usuwa z procesu odpady (drobiny kształtek, drobiny metalu i oleje).

Środki wspomagające (mydło, chemia) rozpuszcza chłodziwa, oleje i smary, utrzymuje media w czystości oraz chroni wykończone części przed korozją i utlenianiem.

Maszyna dostarcza energię do procesu i łączy wszystkie pozostałe elementy w kontrolowany sposób. System kontrolny umożliwia ścisłą kontrolę i monitorowanie procesów. Parametry, takie jak prędkości silnika, ustawienia ciężaru, ilości załadowanych części i mediów, szybkość przepływu wody i środków wspomagających, czasy przetwarzania i interwały konserwacyjne mogą być uwzględnione w sterowaniu, aby zapewnić powtarzalne i spójne procesy.

Sprzęt może być tak prosty jak pojedynczy i ręcznie obsługiwany wibrator kołowy lub tak kompleksowy jak w pełni automatyczna linia składająca się z wielu systemów.

Zgodnie z naszą dewizą „Finding a Better Way”, Rӧsler bierze pod uwagę wszystkie możliwości.  Oferujemy doświadczoną inżynierię wykończeniową i całą gamę sprzętu do obróbki masowej oraz materiały eksploatacyjne (kształtki i środki wspomagające), aby zapewnić optymalizację całego procesu.

Niezależnie od Twoich potrzeb technologicznych, zawsze możesz liczyć na firmę Rӧsler, która pomoże Ci znaleźć lepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.