Poprzez wykrawanie dokładne (fine-blanking) można uzyskać płaską powierzchnię oraz charakterystyczne krawędzie cięcia, niepowstające w trakcie konwencjonalnych procesów tłoczenia i kucia, a którym wykończenie powierzchni może nadać dodatkową wartość.

fine blankingWykrawanie dokładne jest w stanie połączyć kilka etapów zwykle wymaganych przy tradycyjnym tłoczeniu, co sprawia, że procedura ta jest bardzo czasochłonna. W jednym kroku, dokładne wykrawanie może wytworzyć element, który normalnie wymagałby wielu operacji w zakresie nakładu pracy i konfiguracji sprzętu. Dokładne wykrawanie jest znaną i uznawaną metodą tworzenia detali z ostro zarysowanymi równymi krawędziami, niskimi tolerancjami i profilem, eliminując w wielu przypadkach dodatkowe wymagania.

Produkcja półfabrykatów w procesie wykrawania dokładnego może być wykonywana z różnych rodzajów stali, w tym z metali nieżelaznych, takich jak cynk, aluminium, stopy aluminium, miedź i mosiądz dla przemysłu motoryzacyjnego i innych sektorów przemysłowych.

Wiele firm prowadzi operację wykańczania powierzchni we własnym zakresie i wykorzystuje różne systemy, takie jak wibratory kołowe, wirówki i systemy oczyszczania ścieków. Rozmiar i kształt części, jak również wymagania dotyczące wykończenia powierzchni, określają, jaki rodzaj systemu wykańczania masowego jest wymagany.

Krótsze czasy cyklu dzięki wykańczaniu za pomocą wirówki

Odśrodkowe systemy wykańczania są idealne do takich zastosowań. Jeśli chodzi o intensywne szlifowanie i polerowanie, odśrodkowe maszyny są zwykle 10 – 30 razy wydajniejsze. Ich system separacji gwarantuje integralność partii, jednak jest nieco ograniczony jej wielkością. Na przykład partia stosunkowo dużej ilości części ważących 400 kg wymaga podziału na kilka mniejszych partii.

Zazwyczaj, w przypadku tych większych zdolności produkcyjnych, idealnym rozwiązaniem jest w pełni automatyczna maszyna do obróbki odśrodkowej, która przetwarza części bez udziału operatora, aż po deponowanie gotowych części w specjalnych pojemnikach na części. Odciek z tej wirówki można wyczyścić za pomocą wirówki do oczyszczania ścieków, po której oczyszczona woda i związek mogą być recyrkulowane wiele razy, aby uzyskać znaczne oszczędności.

Alternatywnie można rozważyć w pełni zautomatyzowany system kołowy i ewentualnie z kilkoma małymi centryfugami. Odciek ze wszystkich tych maszyn wykończeniowych może być przetwarzany przez wirówkę do wody brudnej przed poddaniem recyklingowi. Pozwala to na prowadzenie wielu procesów obróbki powierzchniowej z optymalnymi wynikami i doskonałą kontrolą kosztów.

Czy znasz różnicę między standardowymi kołowymi misami wibracyjnymi a szybką obróbką?

Do obróbki większych ilości części składowych dostępna jest szeroka oferta wibratorów kołowych o dużej prędkości, o doskonałej wydajności szlifowania i z myślą o ekonomice procesu. Do przetwarzania dużych ilości części w wibratorach kołowych o dużej prędkości (już stosowanych u wielu producentów drobnych półfabrykatów, wytłoczek, ciętych lub giętych, kutych na zimno i na gorąco), można przetworzyć partie o wadze 400 kg, niezależnie od tego, czy partia składa się z 10, czy 45 000 części. Wydajność kołowych wibratorów o dużej prędkości jest do 60% wyższa niż w przypadku standardowych wibratorów, co przyczynia się do szybkiego zysku lub amortyzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.